Lemonart.eu

Recent News

Jak przygotować się na nagranie w radiu lub tv?

Jak przygotować się na nagranie w radiu lub tv?

Czeka Cię nagranie audio lub wideo? A może będziesz występować na żywo w radiu lub w telewizji? Na każdą z tych okazji przygotowałem dla Ciebie dwanaście wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed upublicznieniem swojego wizerunku lub udzieleniem oficjalnej wypowiedzi. 

Ubierz się elegancko, bez drobnych wzorków

Do wywiadu wideo najlepiej załóż gładką koszulę, sweter, bluzkę etc., które podkreślą Twój profesjonalizm i znajomość zasad kultury. Jednocześnie pozwolą Ci uniknąć problemu spowodowanego przez wszelkie małe wzorki, drobne paski i podobne kształty, które interferują i tworzą nieładny efekt na finalnym obrazie. Odwracają uwagę od Twojej osoby i treści wypowiedzi. 

Oddychaj i kończ zdanie kropką

Zarówno dla pozbycia się stresu przed kamerą, jak również dla jakości samej wypowiedzi, pamiętaj o oddechu. Postaraj się miarowo oddychać i pamiętać, aby nabierać tyle powietrza, aby wystarczyło Ci na wypowiedzenie całej sentencji. Zdania formułuj proste i krótkie, które są o wiele łatwiejsze do zrozumienia niż wielokrotnie złożone. Każde zdanie kończ zdecydowaną kropką, dzięki czemu później łatwiej będzie przemontować materiał lub wyciąć niepotrzebną czy niechcianą wypowiedź. 

Nie podawaj w wątpliwość swoich kompetencji

W czasie wypowiedzi zachowuj się jak ekspert w danym temacie – bądź pewny siebie. Nie podawaj w wątpliwość własnych kompetencji, nawet jeśli masz dobre intencje i chcesz zademonstrować skromność. Stwierdzenia takie, jak “pewnie są więksi eksperci ode mnie, ale sądzę, że…” źle wpływają na odbiór Twojej wypowiedzi i rzutują na Twój wizerunek. Pozostań pewnym tego, co chcesz przekazać. 

Musisz wiedzieć, o czym chcesz powiedzieć

Przygotowanie merytoryczne to podstawa. Zwykle wiemy, jaki będzie temat rozmowy i o co zostaniemy zapytani przez prowadzącego wywiad. Przygotuj się wcześniej do tej wypowiedzi. Ciekawą praktyką jest stworzenie sobie 30-sekundowej, skondensowanej wypowiedzi stricte na dany temat. Jeśli będziesz w stanie w pół minuty powiedzieć dokładnie to, co chcesz,to późniejsze rozwinięcie tej esencji tematu w komunikacie dla mediów przyjdzie Ci z większą łatwością.

Mów z entuzjazmem

Wypowiadamy się do mediów, żeby zainteresować odbiorców danym tematem. Dlatego ważne jest, by Twoja wypowiedź była entuzjastyczna – przekazana w pozytywny sposób. Pamiętaj, że nikt nie uwierzy w to, co chcesz powiedzieć, jeśli będziesz mówić bez przekonania i energii.

Jasno, prosto i do brzegu

Nie masz całkowitego wpływu na to, kto będzie odbiorcą Twojej wypowiedzi. Dlatego staraj się mówić prostym językiem, który jest zrozumiały dla wszystkich. W ten sposób nie zmarnujesz swojego czasu i energii, a także wykorzystasz szansę na szerokie dotarcie. Jeśli masz coś specjalistycznego czy skomplikowanego do przekazania – ubierz przekaz w prostsze słowa, a wtedy zrozumieją Cię wszyscy. Jeśli będziesz używać specjalistycznego języka czy wyszukanych słów, zrozumie Cię tylko garstka.

Yyyyy, eeeee, aaaaa, tak, tak, tak…

To najczęściej jest silniejsze od nas i jednocześnie bardzo drażniące w odbiorze. W miarę możliwości postaraj się nie robić przerywników/przecinków z samogłosek albo jednego wyrazu jak np. “tak”. Pomocny w tej materii może być punkt drugi tego krótkiego poradnika, czyli układanie krótkich zdań i kończenie ich kropką.

Jeśli czegoś nie wiesz - nie zmyślaj. Nie kłam

To, czego powinieneś wystrzegać się jak ognia – nie tylko w wywiadach – to “szycia” na temat, o którym nie masz pojęcia lub nawet kłamania. Obie drogi zostaną natychmiast wychwycone przez Twoich przeciwników i wrócą do Ciebie, w zasadzie bez szansy na jakąkolwiek obronę. Jeśli czegoś nie wiesz, powiedz, że sprawdzisz lub dopytasz bądź też zmień temat na taki, który jest Ci bliższy.

Nie mów, że nie odpowiesz

Nie szyj i nie kłam, ale też nie mów, że nie udzielisz odpowiedzi. Nie używaj też słynnego “bez komentarza”. Jeśli nie możesz czegoś powiedzieć, spróbuj zmienić temat, zbyć pytanie żartem lub przynajmniej uzasadnić, dlaczego odpowiedź na pytanie nie jest możliwa w tej chwili. 

Nie mów źle o konkurencji

Próba wytykania błędów konkurencji i krytykowania jej działań czy uprawianie “czarnego PR-u” zwykle kończy się źle. Poza tym, że najpewniej spowoduje odwet w podobnym stylu, to odbiorcy wyczują, że nasze intencje nie są czyste, a to obniży wiarygodność naszą i marki, którą reprezentujemy.

Mikrofon jest zawsze włączony

Będąc obecnym w studiu czy podczas nagrania w innym miejscu, warto zachowywać się tak, jakby mikrofon był cały czas włączony. Miej na uwadze, że wszystko, co powiesz tuż przed i po audycji może zostać nagrane lub wyemitowane na żywo. Nie mów więc niczego, co nie chciałbyś, by zostało upublicznione.

Dziękujemy, autoryzujemy, nie narzekamy

Po nagraniu lub audycji na żywo warto podziękować prowadzącemu za rozmowę. W przypadku nagrania możesz zapytać, kiedy materiał będzie dostępny do autoryzacji. Staraj się nie narzekać, jeśli coś poszło nie tak, jakbyś sobie tego życzył. Profesjonalizm i pewność zachowuj do samego końca. 

Jeśli uważasz, że jest coś jeszcze, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do wystąpienia w radiu lub telewizji, podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu. 

Udanych wystąpień!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.